Regulamin
Regulamin Biblioteki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN
§ 1. Zasady ogólne
- Ogólne zasady działania Biblioteki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk (zwanej dalej Biblioteką) określa Ustawa o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. 2012 poz. 642).
- Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. O każdorazowej zmianie dotyczącej terminu lub zasad otwarcia Biblioteki pracownicy informują użytkowników poprzez wywieszenie zawiadomienia przed wejściem, przesłanie informacji e-mailem na adres wewnętrznej poczty elektronicznej oraz umieszczenie informacji na stronie internetowej Biblioteki.
- W skład Biblioteki wchodzą pomieszczenia biurowe, czytelnia i stanowiska kserograficzne dostępne dla wszystkich pracowników i doktorantów Instytutu Nenckiego PAN oraz magazyn z pracownią skanowania (dostępne tylko dla pracowników Biblioteki).
- Dokumentem uprawniającym do korzystania z zasobów Biblioteki jest karta biblioteczna i utworzone przez pracownika Biblioteki konto czytelnika w systemie bibliotecznym Horizon. W przypadku nowo przyjętych pracowników obowiązuje również podpisana karta obiegowa.
§ 2. Zadania Biblioteki
Do podstawowych zadań Biblioteki należy:
- Gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie krajowego i zagranicznego piśmiennictwa, publikowanego na nośnikach tradycyjnych i elektronicznych.
- Dbałość o dostępność do prenumerowanych czasopism polskich i zagranicznych (zamawianie czasopism, uczestnictwo w konsorcjach, przygotowywanie przetargów itp.).
- Wyszukiwanie informacji, literatury lub innych pomocy naukowych dla pracowników Instytutu Nenckiego PAN.
- Zakup książek w oparciu o zatwierdzone zamówienia pracowników Instytutu Nenckiego PAN.
- Realizacja wypożyczeń międzybibliotecznych.
- Organizacja szkoleń z zakresu obsługi baz bibliograficznych.
- Rejestrowanie i gromadzenie dorobku naukowego pracowników Instytutu Nenckiego PAN w Polskiej Bibliografii Naukowej – bazie danych i portalu bibliograficznym utworzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Rejestrowanie i gromadzenie dorobku naukowego pracowników Instytutu Nenckiego PAN w Bazie danych publikacji naukowych Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN – dokumentowanie publikacji przeznaczonych m. in. do oprawy i zapisu w formie plików pdf.
- Wybór i opracowywanie pozycji do Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych (OZwRCIN) oraz tworzenie na ich temat treści marketingowych w mediach społecznościowych.
§ 3. Użytkownicy Biblioteki
Z zasobów i usług systemu biblioteczno-informacyjnego Biblioteki mogą korzystać:
- Etatowi pracownicy Instytutu Nenckiego PAN;
- Doktoranci Instytutu Nenckiego PAN;
- Użytkownicy indywidualni spoza Instytutu Nenckiego PAN (po wpisaniu się na listę użytkowników);
- Biblioteki szkół wyższych, instytucji naukowych i bibliotek publicznych w trybie wypożyczeń międzybibliotecznych.
§ 4. Zasady udostępniania zbiorów
- Zbiory biblioteczne udostępnia się na miejscu (w czytelni) oraz na zewnątrz Biblioteki.
- Pracownicy etatowi Instytutu Nenckiego PAN:
a. mogą korzystać ze zbiorów bibliotecznych na miejscu i wypożyczać je na zewnątrz;
b. posiadają dostęp do czytelni i urządzeń wielofunkcyjnych;
c. mają prawo do długoterminowego wypożyczania materiałów bibliotecznych – do 10 pozycji równocześnie, z obowiązkiem zwrotu na żądanie pracownika Biblioteki. - Doktoranci studiów doktoranckich/Szkoły Doktorskiej w Instytucie Nenckiego PAN:
a. mogą korzystać ze zbiorów bibliotecznych na miejscu i wypożyczać je na zewnątrz po dostarczeniu do Biblioteki podpisanej Zgody na wydanie karty bibliotecznej Instytutu Nenckiego PAN;
b. posiadają dostęp do czytelni i urządzeń wielofunkcyjnych;
c. mają prawo do 30-dniowego terminu wypożyczania materiałów bibliotecznych – do 5 pozycji równocześnie, z obowiązkiem zwrotu w w.w. terminie lub na żądanie pracownika Biblioteki;
d. są zobowiązani do zwrotu wszystkich wypożyczonych pozycji bibliotecznych na koniec każdego roku akademickiego lub uzyskania zgody na prolongatę i potwierdzenia stanu konta bibliotecznego przez pracownika Biblioteki (formularz: Rozliczenie konta bibliotecznego na zakończenie roku akademickiego);
e. są zobowiązani do rozliczenia konta bibliotecznego i zwrotu karty bibliotecznej przed obroną pracy doktorskiej (formularz: Rozliczenie konta bibliotecznego przed obroną pracy doktorskiej);
f. w przypadku zniszczenia lub zgubienia wypożyczonych pozycji bibliotecznych, pełną odpowiedzialność finansową ponosi doktorant; w przypadku braku możliwości wyegzekwowania należności od doktoranta, odpowiedzialność finansowa zostaje przeniesiona na kierownika Pracowni, do której doktorant został przyjęty i skutkuje potrąceniem z tematu Pracowni kwoty wskazanej przez pracownika Biblioteki. - Osoby uprawnione do korzystania z zasobów Biblioteki wypożyczają zbiory z użyciem karty bibliotecznej i rejestracji wypożyczenia na koncie czytelnika w systemie bibliotecznym Horizon, które stanowią dowód zawarcia umowy użyczenia.
a. karta biblioteczna jest przypisana jednej osobie. Nie wolno jej odstępować osobom trzecim;
b. wypożyczonych książek i czasopism nie wolno przekazywać innym użytkownikom. Jeśli zachodzi taka konieczność użytkownik, który posiada na swoim koncie daną pozycję, zwraca ją do Biblioteki, a następnie inny użytkownik wypożycza ją, korzystając ze swojej karty bibliotecznej;
c. w przypadku zgubienia karty bibliotecznej należy niezwłocznie zawiadomić pracownika Biblioteki. W razie braku zgłoszenia za wszystkie szkody powstałe na skutek zaniechania odpowiedzialność ponosi właściciel karty;
d. likwidacja konta czytelnika następuje po uregulowaniu wszelkich zobowiązań wobec Biblioteki. Pracownik Biblioteki potwierdza likwidację konta przez:
i. podpis na karcie obiegowej (w przypadku pracowników etatowych).
ii. podpis na dokumencie: Rozliczenie konta bibliotecznego na zakończenie roku akademickiego lub Rozliczenie konta bibliotecznego przed obroną pracy doktorskiej (w przypadku doktorantów).
iii. odbiór od użytkownika karty bibliotecznej oraz usuniecie konta czytelnika z systemu bibliotecznego Horizon. - Korzystanie z księgozbioru w czytelni Biblioteki jest dozwolone tylko w godzinach pracy personelu. Po wykorzystaniu materiałów bibliotecznych, czytelnik zobowiązany jest do odłożenia ich na miejsce.
- Prace doktorskie przed obroną udostępniane są w czytelni Biblioteki wraz z recenzjami jedynie do wglądu, na miejscu.
- Po obronie, prace doktorskie udostępniane są zgodnie z zasadami prawa autorskiego i Ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.
- Czytelnicy spoza Instytutu Nenckiego PAN mają prawo do wypożyczenia zbiorów bibliotecznych wyłącznie na zasadach wypożyczania międzybibliotecznego. Realizacja zamówienia oraz odpowiedzialność za wypożyczone dzieło leży po stronie biblioteki instytucji, w której afiliowany jest Czytelnik. Termin wypożyczenia nie może przekraczać 30 dni kalendarzowych.
- Użytkownik Biblioteki ponosi pełną odpowiedzialność materialną za udostępnione mu zbiory biblioteczne oraz sprzęt komputerowy. W razie utraty lub uszkodzenia mienia Biblioteki użytkownik zobowiązany jest:
a. w przypadku zgubienia lub uszkodzenia książki lub czasopisma: dostarczyć egzemplarz tego samego wydania lub pokryć koszty konserwacji;
b. w przypadku uszkodzenia sprzętu komputerowego: pokryć koszty naprawy lub zakupu nowego sprzętu;
c. w przypadku zgubienia lub uszkodzenia karty bibliotecznej: pokryć koszty zakupu nowej karty. - Nie wypożycza się:
a. książek z księgozbioru podręcznego;
b. zbiorów bibliotecznych wymagających konserwacji;
c. książek i czasopism wydanych przed 1945 r. - Użytkownik może korzystać w czytelni z materiałów przyniesionych ze sobą po uprzednim okazaniu ich bibliotekarzowi. Dotyczy to również własnego komputera przenośnego.
- Na terenie Biblioteki i czytelni obowiązuje bezwzględna cisza. Zabronione jest używanie telefonów komórkowych, spożywanie posiłków oraz palenie tytoniu lub e-papierosów.
- Korzystający z czytelni zobowiązani są pozostawić przed wejściem okrycia wierzchnie.
§ 5. Zasady realizacji zamówień bibliotecznych
- Pracownicy i doktoranci Instytutu mogą zwrócić się do pracownika Biblioteki drogą e-mailową (adres: biblioteka@nencki.edu.pl) z prośbą o znalezienie artykułu, książki lub czasopisma (dotyczy również wypożyczeń międzybibliotecznych).
- Zamówienia książek i czasopism ze zbiorów znajdujących się na miejscu, realizowane są na bieżąco przez pracowników Biblioteki. Użytkownik jest informowany e-mailem lub telefonicznie o możliwości odebrania zamówionych materiałów osobiście z Biblioteki.
- Zamówienia dotyczące publikacji w formie elektronicznej są realizowane bezpośrednio, w odpowiedzi na zamówienie e-mailowe. Wszystkie artykuły otrzymywane lub zamawiane w formie plików pdf oraz skanów są odnotowywane w zeszycie zamówień wewnętrznych i książce nadawczej (dot. zamówień zewnętrznych).
§ 6. Zasady zakupu książek z grantu/tematu przez pracowników Instytutu Nenckiego PAN
- Książki, których zakup został sfinansowany ze środków pochodzących z grantów lub tzw. Tematów, pozostają własnością Instytutu Nenckiego PAN i są rejestrowane w inwentarzu bibliotecznym.
- Wszystkie nowo zakupione książki są przechowywane w Bibliotece i mogą być wypożyczane czytelnikom.
- W przypadku zakupu nowych książek, obowiązują następujące zasady:
a. osoba zamawiająca rejestruje zlecenie zakupu w systemie EVO – zamówienie jest realizowane przez Dział Zaopatrzenia (dot. książek polskich) lub Bibliotekę (dot. książek zagranicznych);
b. wszystkie nowo zakupione książki trafiają do Biblioteki;
c. pracownicy Biblioteki wprowadzają egzemplarz do inwentarza, wykonują opis bibliograficzny w katalogu elektronicznym, w katalogu wewnętrznym zaznaczają nr grantu/tematu, z którego książka została zakupiona;
d. osoba zamawiająca książkę w systemie EVO otrzymuje powiadomienie od pracownika Biblioteki, o możliwości odbioru egzemplarza;
e. pracownik Biblioteki wypożycza książkę osobie zamawiającej, zgodnie z obowiązującymi zasadami (niniejszy Regulamin §4 pkt. 4).
§ 7. Zasady korzystania z urządzeń wielofunkcyjnych
- Pracownicy i doktoranci Instytutu Nenckiego PAN mogą korzystać z urządzeń wielofunkcyjnych znajdujących się w Bibliotece, jeśli posiadają indywidualny kod dostępu przypisany konkretnej pracowni/działowi Instytutu. Jednocześnie informujemy, że:
a. pracownicy Biblioteki nie udzielają informacji dot. kodów dostępu poszczególnych pracowni/działów;
b. koszt wykonania kopii przez użytkownika, pokrywany jest przez poszczególne pracownie/działy, na podstawie comiesięcznych raportów przygotowywanych przez pracowników Biblioteki; - Wszelkie usługi kserograficzne wykonywane dla osób z zewnątrz Instytutu są realizowane bezpośrednio przez pracowników Biblioteki. Cennik usług dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki: https://biblioteka.nencki.edu.pl/o-bibliotece;
- Użytkownicy Biblioteki mogą samodzielnie skanować, kopiować, wysyłać e-mailem lub fotografować własnym sprzętem fotograficznym materiały biblioteczne, z zachowaniem zapisów ustawy o prawie autorskim.
§ 8. Postanowienia końcowe
- Nieprzestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu przez użytkowników może spowodować utratę prawa korzystania ze zbiorów Biblioteki;
- Rozstrzygnięcie spraw nieuregulowanych postanowieniami niniejszego Regulaminu leży w kompetencji Zastępcy Dyrektora Instytutu ds. Organizacji i Rozwoju;
- Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2022 roku.
Informacje dodatkowe
Wszystkie wymagane formularze, t.j.:
– Zgoda na wydanie karty bibliotecznej Instytutu Nenckiego PAN;
– Rozliczenie konta bibliotecznego na zakończenie roku akademickiego;
– Rozliczenie konta bibliotecznego przed obroną pracy doktorskiej;
stanowią załączniki do niniejszego Regulaminu oraz znajdują się na stronie internetowej Biblioteki w zakładce: O bibliotece/Regulamin Biblioteki/Dokumenty do pobrania.