Przejdź do treści
fot. Łukasz Bożycki

Regulamin

Regulamin Biblioteki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN

§ 1. Zasady ogólne

  1. Ogólne zasady działania Biblioteki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk (zwanej dalej Biblioteką) określa Ustawa o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. 2012 poz. 642).
  2. Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. O każdorazowej zmianie dotyczącej terminu lub zasad otwarcia Biblioteki pracownicy informują użytkowników poprzez wywieszenie zawiadomienia przed wejściem, przesłanie informacji e-mailem na adres wewnętrznej poczty elektronicznej oraz umieszczenie informacji na stronie internetowej Biblioteki.
  3. W skład Biblioteki wchodzą pomieszczenia biurowe, czytelnia i stanowiska kserograficzne dostępne dla wszystkich pracowników i doktorantów Instytutu Nenckiego PAN oraz magazyn z pracownią skanowania (dostępne tylko dla pracowników Biblioteki).
  4. Dokumentem uprawniającym do korzystania z zasobów Biblioteki jest karta biblioteczna i utworzone przez pracownika Biblioteki konto czytelnika w systemie bibliotecznym Horizon. W przypadku nowo przyjętych pracowników obowiązuje również podpisana karta obiegowa.

§ 2. Zadania Biblioteki

Do podstawowych zadań Biblioteki należy:

  1. Gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie krajowego i zagranicznego piśmiennictwa, publikowanego na nośnikach tradycyjnych i elektronicznych.
  2. Dbałość o dostępność do prenumerowanych czasopism polskich i zagranicznych (zamawianie czasopism, uczestnictwo w konsorcjach, przygotowywanie przetargów itp.).
  3. Wyszukiwanie informacji, literatury lub innych pomocy naukowych dla pracowników Instytutu Nenckiego PAN.
  4. Zakup książek w oparciu o zatwierdzone zamówienia pracowników Instytutu Nenckiego PAN.
  5. Realizacja wypożyczeń międzybibliotecznych.
  6. Organizacja szkoleń z zakresu obsługi baz bibliograficznych.
  7. Rejestrowanie i gromadzenie dorobku naukowego pracowników Instytutu Nenckiego PAN w Polskiej Bibliografii Naukowej – bazie danych i portalu bibliograficznym utworzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  8. Rejestrowanie i gromadzenie dorobku naukowego pracowników Instytutu Nenckiego PAN w Bazie danych publikacji naukowych Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN – dokumentowanie publikacji przeznaczonych m. in. do oprawy i zapisu w formie plików pdf.
  9. Wybór i opracowywanie pozycji do Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych (OZwRCIN) oraz tworzenie na ich temat treści marketingowych w mediach społecznościowych.

§ 3. Użytkownicy Biblioteki

Z zasobów i usług systemu biblioteczno-informacyjnego Biblioteki mogą korzystać:

  1. Etatowi pracownicy Instytutu Nenckiego PAN;
  2. Doktoranci Instytutu Nenckiego PAN;
  3. Użytkownicy indywidualni spoza Instytutu Nenckiego PAN (po wpisaniu się na listę użytkowników);
  4. Biblioteki szkół wyższych, instytucji naukowych i bibliotek publicznych w trybie wypożyczeń międzybibliotecznych.

§ 4. Zasady udostępniania zbiorów

  1. Zbiory biblioteczne udostępnia się na miejscu (w czytelni) oraz na zewnątrz Biblioteki.
  2. Pracownicy etatowi Instytutu Nenckiego PAN:
    a. mogą korzystać ze zbiorów bibliotecznych na miejscu i wypożyczać je na zewnątrz;
    b. posiadają dostęp do czytelni i urządzeń wielofunkcyjnych;
    c. mają prawo do długoterminowego wypożyczania materiałów bibliotecznych – do 10 pozycji równocześnie, z obowiązkiem zwrotu na żądanie pracownika Biblioteki.
  3. Doktoranci studiów doktoranckich/Szkoły Doktorskiej w Instytucie Nenckiego PAN:
    a. mogą korzystać ze zbiorów bibliotecznych na miejscu i wypożyczać je na zewnątrz po dostarczeniu do Biblioteki podpisanej Zgody na wydanie karty bibliotecznej Instytutu Nenckiego PAN;
    b. posiadają dostęp do czytelni i urządzeń wielofunkcyjnych;
    c. mają prawo do 30-dniowego terminu wypożyczania materiałów bibliotecznych – do 5 pozycji równocześnie, z obowiązkiem zwrotu w w.w. terminie lub na żądanie pracownika Biblioteki;
    d. są zobowiązani do zwrotu wszystkich wypożyczonych pozycji bibliotecznych na koniec każdego roku akademickiego lub uzyskania zgody na prolongatę i potwierdzenia stanu konta bibliotecznego przez pracownika Biblioteki (formularz: Rozliczenie konta bibliotecznego na zakończenie roku akademickiego);
    e. są zobowiązani do rozliczenia konta bibliotecznego i zwrotu karty bibliotecznej przed obroną pracy doktorskiej (formularz: Rozliczenie konta bibliotecznego przed obroną pracy doktorskiej);
    f. w przypadku zniszczenia lub zgubienia wypożyczonych pozycji bibliotecznych, pełną odpowiedzialność finansową ponosi doktorant; w przypadku braku możliwości wyegzekwowania należności od doktoranta, odpowiedzialność finansowa zostaje przeniesiona na kierownika Pracowni, do której doktorant został przyjęty i skutkuje potrąceniem z tematu Pracowni kwoty wskazanej przez pracownika Biblioteki.
  4. Osoby uprawnione do korzystania z zasobów Biblioteki wypożyczają zbiory z użyciem karty bibliotecznej i rejestracji wypożyczenia na koncie czytelnika w systemie bibliotecznym Horizon, które stanowią dowód zawarcia umowy użyczenia.
    a. karta biblioteczna jest przypisana jednej osobie. Nie wolno jej odstępować osobom trzecim;
    b. wypożyczonych książek i czasopism nie wolno przekazywać innym użytkownikom. Jeśli zachodzi taka konieczność użytkownik, który posiada na swoim koncie daną pozycję, zwraca ją do Biblioteki, a następnie inny użytkownik wypożycza ją, korzystając ze swojej karty bibliotecznej;
    c. w przypadku zgubienia karty bibliotecznej należy niezwłocznie zawiadomić pracownika Biblioteki. W razie braku zgłoszenia za wszystkie szkody powstałe na skutek zaniechania odpowiedzialność ponosi właściciel karty;
    d. likwidacja konta czytelnika następuje po uregulowaniu wszelkich zobowiązań wobec Biblioteki. Pracownik Biblioteki potwierdza likwidację konta przez:
    i. podpis na karcie obiegowej (w przypadku pracowników etatowych).
    ii. podpis na dokumencie: Rozliczenie konta bibliotecznego na zakończenie roku akademickiego lub Rozliczenie konta bibliotecznego przed obroną pracy doktorskiej (w przypadku doktorantów).
    iii. odbiór od użytkownika karty bibliotecznej oraz usuniecie konta czytelnika z systemu bibliotecznego Horizon.
  5. Korzystanie z księgozbioru w czytelni Biblioteki jest dozwolone tylko w godzinach pracy personelu. Po wykorzystaniu materiałów bibliotecznych, czytelnik zobowiązany jest do odłożenia ich na miejsce.
  6. Prace doktorskie przed obroną udostępniane są w czytelni Biblioteki wraz z recenzjami jedynie do wglądu, na miejscu.
  7. Po obronie, prace doktorskie udostępniane są zgodnie z zasadami prawa autorskiego i Ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.
  8. Czytelnicy spoza Instytutu Nenckiego PAN mają prawo do wypożyczenia zbiorów bibliotecznych wyłącznie na zasadach wypożyczania międzybibliotecznego. Realizacja zamówienia oraz odpowiedzialność za wypożyczone dzieło leży po stronie biblioteki instytucji, w której afiliowany jest Czytelnik. Termin wypożyczenia nie może przekraczać 30 dni kalendarzowych.
  9. Użytkownik Biblioteki ponosi pełną odpowiedzialność materialną za udostępnione mu zbiory biblioteczne oraz sprzęt komputerowy. W razie utraty lub uszkodzenia mienia Biblioteki użytkownik zobowiązany jest:
    a. w przypadku zgubienia lub uszkodzenia książki lub czasopisma: dostarczyć egzemplarz tego samego wydania lub pokryć koszty konserwacji;
    b. w przypadku uszkodzenia sprzętu komputerowego: pokryć koszty naprawy lub zakupu nowego sprzętu;
    c. w przypadku zgubienia lub uszkodzenia karty bibliotecznej: pokryć koszty zakupu nowej karty.
  10. Nie wypożycza się:
    a. książek z księgozbioru podręcznego;
    b. zbiorów bibliotecznych wymagających konserwacji;
    c. książek i czasopism wydanych przed 1945 r.
  11. Użytkownik może korzystać w czytelni z materiałów przyniesionych ze sobą po uprzednim okazaniu ich bibliotekarzowi. Dotyczy to również własnego komputera przenośnego.
  12. Na terenie Biblioteki i czytelni obowiązuje bezwzględna cisza. Zabronione jest używanie telefonów komórkowych, spożywanie posiłków oraz palenie tytoniu lub e-papierosów.
  13. Korzystający z czytelni zobowiązani są pozostawić przed wejściem okrycia wierzchnie.

§ 5. Zasady realizacji zamówień bibliotecznych

  1. Pracownicy i doktoranci Instytutu mogą zwrócić się do pracownika Biblioteki drogą e-mailową (adres: biblioteka@nencki.edu.pl) z prośbą o znalezienie artykułu, książki lub czasopisma (dotyczy również wypożyczeń międzybibliotecznych).
  2. Zamówienia książek i czasopism ze zbiorów znajdujących się na miejscu, realizowane są na bieżąco przez pracowników Biblioteki. Użytkownik jest informowany e-mailem lub telefonicznie o możliwości odebrania zamówionych materiałów osobiście z Biblioteki.
  3. Zamówienia dotyczące publikacji w formie elektronicznej są realizowane bezpośrednio, w odpowiedzi na zamówienie e-mailowe. Wszystkie artykuły otrzymywane lub zamawiane w formie plików pdf oraz skanów są odnotowywane w zeszycie zamówień wewnętrznych i książce nadawczej (dot. zamówień zewnętrznych).

§ 6. Zasady zakupu książek z grantu/tematu przez pracowników Instytutu Nenckiego PAN

  1. Książki, których zakup został sfinansowany ze środków pochodzących z grantów lub tzw. Tematów, pozostają własnością Instytutu Nenckiego PAN i są rejestrowane w inwentarzu bibliotecznym.
  2. Wszystkie nowo zakupione książki są przechowywane w Bibliotece i mogą być wypożyczane czytelnikom.
  3. W przypadku zakupu nowych książek, obowiązują następujące zasady:
    a. osoba zamawiająca rejestruje zlecenie zakupu w systemie EVO – zamówienie jest realizowane przez Dział Zaopatrzenia (dot. książek polskich) lub Bibliotekę (dot. książek zagranicznych);
    b. wszystkie nowo zakupione książki trafiają do Biblioteki;
    c. pracownicy Biblioteki wprowadzają egzemplarz do inwentarza, wykonują opis bibliograficzny w katalogu elektronicznym, w katalogu wewnętrznym zaznaczają nr grantu/tematu, z którego książka została zakupiona;
    d. osoba zamawiająca książkę w systemie EVO otrzymuje powiadomienie od pracownika Biblioteki, o możliwości odbioru egzemplarza;
    e. pracownik Biblioteki wypożycza książkę osobie zamawiającej, zgodnie z obowiązującymi zasadami (niniejszy Regulamin §4 pkt. 4).

§ 7. Zasady korzystania z urządzeń wielofunkcyjnych

  1. Pracownicy i doktoranci Instytutu Nenckiego PAN mogą korzystać z urządzeń wielofunkcyjnych znajdujących się w Bibliotece, jeśli posiadają indywidualny kod dostępu przypisany konkretnej pracowni/działowi Instytutu. Jednocześnie informujemy, że:
    a. pracownicy Biblioteki nie udzielają informacji dot. kodów dostępu poszczególnych pracowni/działów;
    b. koszt wykonania kopii przez użytkownika, pokrywany jest przez poszczególne pracownie/działy, na podstawie comiesięcznych raportów przygotowywanych przez pracowników Biblioteki;
  2. Wszelkie usługi kserograficzne wykonywane dla osób z zewnątrz Instytutu są realizowane bezpośrednio przez pracowników Biblioteki. Cennik usług dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki: https://biblioteka.nencki.edu.pl/o-bibliotece;
  3. Użytkownicy Biblioteki mogą samodzielnie skanować, kopiować, wysyłać e-mailem lub fotografować własnym sprzętem fotograficznym materiały biblioteczne, z zachowaniem zapisów ustawy o prawie autorskim.

§ 8. Postanowienia końcowe

  1. Nieprzestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu przez użytkowników może spowodować utratę prawa korzystania ze zbiorów Biblioteki;
  2. Rozstrzygnięcie spraw nieuregulowanych postanowieniami niniejszego Regulaminu leży w kompetencji Zastępcy Dyrektora Instytutu ds. Organizacji i Rozwoju;
  3. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2022 roku.

Informacje dodatkowe

Wszystkie wymagane formularze, t.j.:

Zgoda na wydanie karty bibliotecznej Instytutu Nenckiego PAN;

Rozliczenie konta bibliotecznego na zakończenie roku akademickiego;

Rozliczenie konta bibliotecznego przed obroną pracy doktorskiej;

stanowią załączniki do niniejszego Regulaminu oraz znajdują się na stronie internetowej Biblioteki w zakładce: O bibliotece/Regulamin Biblioteki/Dokumenty do pobrania.