fot. Łukasz Bożycki

100-lecie Instytutu w Bibliotece

W listopadzie 2018 roku Instytut Nenckiego obchodził setną rocznicę powstania.

Wiele lat temu przyjęto rok 1918 za datę oficjalnego powołania do życia Instytutu Nenckiego. Podczas prac przygotowawczych do obchodów rocznicowych, kierownik Biblioteki mgr Jan Bienias przeprowadził staranną analizę archiwalnych dokumentów, wspomnień i zdjęć i odkrył, że historia Instytutu sięga 1911 roku, a pierwsze publikacje naukowe z afiliacją Instytutu Nenckiego pojawiły się w 1912 roku. Swoje spostrzeżenia opisał we wstępie Bibliografii dorobku pracowników Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego: 1912- 2018 wydanej z okazji obchodów 100-lecia Instytutu.

Poza Bibliografią pracownicy Biblioteki przygotowali trzy wystawy tematyczne. Dwie z nich zostały zaprezentowane w czytelni, a jedna została wywieszona na korytarzu głównym, na parterze Instytutu.

Wystawa: Stacje biologiczne

Od początku roku 2018 r. pracownicy Biblioteki Nenckiego pracowali nad przygotowaniem wystawy dotyczącej stacji biologicznych związanych z Instytutem Nenckiego. Zgromadzono mnóstwo zdjęć, materiałów i dokumentów. Dzięki pomocy kilku pracowników Instytutu udało się pozyskać artefakty i wiedzę na temat dawnych wydarzeń. Pracownicy Biblioteki zaprojektowali plakaty w formie obrazów drukowanych na płótnie, przygotowali treść informacji i zlecili wydrukowanie łącznie 10 tablic – obrazów.

Koncepcja i przygotowanie wystaw oraz projekty tablic-obrazów: Jan Bienias, Maja Brzozowska, Mariusz Pasznik. Opracowanie graficzne i przygotowanie materiałów do druku: Justyna Osmulska.

Wystawa: Białe kruki

W dniach 15 i 16 listopada 2018 r. czytelnia w Bibliotece została zamieniona w salę wystawową, w której zaprezentowano ekspozycję pt.: „Białe kruki” Biblioteki.

Plakat promujący wystawę „Białe kruki” Biblioteki

Wystawa: Ewolucja w pozyskiwaniu informacji naukowej

W dniach 15 i 16 listopada 2018 r. czytelnia w Bibliotece została zamieniona w salę wystawową, w której zaprezentowano ekspozycję pt. : „Ewolucja w pozyskiwaniu informacji naukowej”.

Plakat promujący wystawę pt. „Ewolucja w pozyskiwaniu informacji naukowej”.

Bibliografia dorobku pracowników Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego: 1912- 2018

W 2016 roku zespół Biblioteki Instytutu Nenckiego pod kierownictwem mgr Jana Bieniasa podjął się zebrania i opracowania materiału bibliograficznego dorobku pracowników Instytutu, od początku jego istnienia do roku 2018 włącznie. „Wnikliwa analiza dostępnych materiałów archiwalnych wykazała, że pierwsze publikacje z afiliacją Instytutu pojawiają się już w 1912 roku, a więc kilka lat przed okiem 1918, datą uznaną za rok powołania Instytutu” – czytamy we wstępie. Poza bibliografią publikacji, wykazem skrótów nazw czasopism i wydawnictw ciągłych oraz indeksem autorów, książka zawiera również historię działalności pracowni naukowych, zakładów, stacji biologicznych a także historię Biblioteki i opis wydawnictw instytutowych.

Bibliografia ukazała się drukiem w 2019 roku.

Zdjęcie: okładka Bibliografii